Ucieczka z kina Wolność
reżyserWojciech Marczewski
1990
reżyseria Wojciech Marczewski
scenariusz Wojciech Marczewski
zdjęcia Jerzy Zieliński
muzyka Zygmunt Konieczny
wykonawcy Janusz Gajos, Zbigniew Zamachowski, Teresa Marczewska, Piotr Fronczewski, Władysław Kowalski, Michał Bajor, Maciej Kozłowski, Jan Peszek, Jerzy Bińczycki, Krystyna Tkacz, Artur Barciś, Henryk Bista
nagrody nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej dla Zbigniewa Zamachowskiego za drugoplanową rolę męską, 1991
Grand Prix na MFF Fantastycznych w Avoriaz, 1992
nagrody dla najlepszego filmu i dla Janusza Gajosa za rolę męską na MFF Fantastycznych w Burgos, 1994
Wielka Nagroda – Złote Lwy Gdańskie na XV FPFF w Gdyni, 1990
PROLOG FILMU
Cenzor: Cenzura jest potrzebna. Cenzurowanie jest sztuką. Dobry cenzor powinien być artystą. Poza tym to jest gra. Jeżeli ktoś na przykład napisze: "Precz z komuną", to wiadomo, że trzeba to wykreślić. Ale jeżeli ktoś napisze "bydło"? To już należy się zastanowić, czy to odnosi się do obory czy do władzy. Tak więc te banały o inkwizycji, o demokracji zostawmy sobie na razie na inną okazję. Nie wiem czy państwo zdają sobie sprawę z tego, że z chwilą zlikwidowania cenzury jako instytucji, obowiązek cenzurowania spadnie na was.
JAN JÓZEF SZCZEPAŃSKI, BARDZO POWAŻNY ŻART MARCZEWSKIEGO, "FILM", 1990, NR 52
Marczewski zaskoczył polską publiczność nową formułą rozrachunku. Jego "Ucieczka z kina Wolność" jest komedią, ale komedią osobliwą, wzbudzającą więcej niepokoju niż wesołości (…). Rzecz polega na zbudowaniu filmowej iluzji przez wprowadzenie kina w kinie i równouprawnienie obu fikcyjnych rzeczywistości poprzez przyznanie tej drugiej scenicznej autonomii (…). Wątek "zbuntowanego ekranu" spełnia tutaj rolę alegorycznego sumienia. Swoista perfidia alegorii polega na tym, że jej adresatem i ofiarą jest cenzor, a więc ktoś, czyim obowiązkiem jest pilnowanie ustalonej urzędowo jednoznaczności wszelkich zjawisk i treści życia.
okresy historyczne