Kobieta w kapeluszu
reżyserStanisław Różewicz
1984
reżyseria Stanisław Różewicz
scenariusz Stanisław Różewicz
zdjęcia Jerzy Wójcik
muzyka Jerzy Satanowski
wykonawcy Hanna Mikuć, Maria Czubasiewicz, Barbara Dziekan, Krzysztof Gosztyła, Mieczysław Grąbka, Marek Kondrat, Wiesława Mazurkiewicz, Henryk Machalica, Magdalena Wołłejko
nagrody Srebrny Medal i Wyróżnienie Jury FIPRESCI na MFF w Moskwie, 1985
Wielka Nagroda Festiwalu – Złote Lwy Gdańskie na X FPFF w Gdańsku, 1985
STANISŁAW RÓŻEWICZ, TO SPRAWA WYBORU. ROZMOWA Z BOŻENĄ JANICKĄ, "KINO", 1985, NR 3
Widzenie pejzażu… Patrzenie a widzenie, to dwie różne sprawy. Ludzie najczęściej patrzą, a nie widzą. Więc pejzaż widziany przeze mnie, przez bohaterów filmu [jest] w obiektywnej i subiektywnej narracji (…). Wolę mówić w sposób wstrzemięźliwy niż krzyczeć. Krzyk często pokrywa pustkę i brak wrażliwości.
JERZY PŁAŻEWSKI, EWA ZOSTAŁA KORDELIĄ! "KINO", 1985, NR 3
Symboliczne etapy dojrzewania aktorki ujął Różewicz dyskretnie w trzy hasła wyrastające z teatralnej praktyki: Manekin. Kobieta w kapeluszu. Kordelia. Nie są to trzy role Ewy (…), ale trzy wyobrażone przez dziewczynę szczeble kariery (…). Kordelia to mit króla Leara, wielka rola Szekspirowska, którą mimo obietnic utraci (…). Ale w warstwie świadomości – a właśnie ta jest u Różewicza najważniejsza – Ewa została Kordelią. Przechodząc jak Kordelia przez próby upokorzeń i porażek (…) znalazła siłę, którą będzie umiała przekazać widzom.
okresy historyczne