reżyseria Krzysztof Krauze
scenariusz Krzysztof Krauze, Jerzy Morawski
zdjęcia Bartosz Prokopowicz
muzyka Michał Urbaniak
wykonawcy Robert Gonera, Jacek Borcuch, Andrzej Chyra, Cezary Kosiński, Joanna Szurmiej, Agnieszka Warchulska
nagrody (wybór) Orzeł – Polska Nagroda Filmowa – dla najlepszego filmu, za reżyserię, scenariusz, dla Roberta Gonery za główną rolę męską, dla Andrzeja Chyry za drugoplanową rolę męską, 2000
nagroda za reżyserię na MFF w Filadelfii, 2001
Złote Lwy dla najlepszego filmu, nagrody za muzykę, dla Andrzeja Chyry za pierwszoplanową rolę męską i Nagroda Dziennikarzy na XXIV FPFF w Gdyni, 1999
DIALOG Z FILMU
Gerard: Forsa!
Żona Matczaka: Jezus, Kubuś, ratunku!
Gerard (do Egzekutora): Popuść mu. Bo go udusisz.
Adam: Przestań!
Gerard: Nie dostałem pieniędzy.
Stefan: Powiedział: oddam wszystko.
Gerard: Miał sto dolarów. Jutro kasa. Za każdy dzień zwłoki tysiąc dolarów więcej. I codziennie meldujecie się telefonicznie.
Adam (do Stefana): Idziemy na policję.
Stefan: I co im powiesz?
Adam: Że nas szantażują.
Stefan: Masz jakiś dowód?
TADEUSZ LUBELSKI, "DŁUG", "PAN TADEUSZ": DWIE INWOKACJE, [W:] HISTORIA KINA POLSKIEGO, WARSZAWA 2006 (POD RED. T. LUBELSKIEGO I K. J. ZARĘBSKIEGO)
Pierwowzory Adama i Stefana, młodzi ambitni biznesmeni, którzy w marcu 1994 zamordowali swoich dręczycieli i w chwili premiery filmu odsiadywali swoje 25-letnie wyroki, stali się równie znani, jak wzorowani na nich bohaterowie "Długu" (…). Film Krzysztofa Krauze nie do tego w istocie nas zachęca, byśmy zestawiali fabułę z jej prototypową historią, lecz z naszym własnym sumieniem. "Dług" zmusza nas, (…) byśmy – bojąc się o bohatera jak o siebie – solidaryzowali się z jego zbrodnią, a potem każe nam się cofnąć o krok i spytać czy rzeczywiście zdolni bylibyśmy dojść aż tam.
okresy historyczne